piątek, 16 marca 2012

Dzień Świętego Patryka, moc zielonego święta

Co roku, siedemnastego marca na świecie obchodzone jest irlandzkie święto (zarówno religijne jak i narodowe): Dzień Świętego Patryka. Jest to dzień wolny od pracy, gdy mieszkańcy przebrani na zielono bawią się na pochodach i festiwalach. Niektórzy sądzą, iż jest to po prostu przywitanie nadchodzącej kalendarzowej wiosny, inni zaś twierdzą, że po prostu pożegnanie zimy (Tak jak topienie Marzanny). I choć wszyscy kojarzą to święto z piciem zielonego piwa, tak naprawdę źródła historyczne donoszą nieco inaczej.

Serwowanie piw zielonych nie należy do tradycji tegoż święta. Ten oto barwiony trunek podawany jest przede wszystkim turystom, którzy nie do końca znają zarys historyczny samej Irlandii. Prawdziwi rodacy piją Stouty (w szczególności Guinessa) lub lampkę dobrej Whiskey zwaną również "An Pota Pádraic", czyli "Dzban Patryka". Zwyczaj picia Whiskey tego dnia wziął się od legendy, która opowiada o Świętym oraz Szynkarce (Dawniej Szynkiem nazywano knajpy, piwiarnie). Historia ta mówiła o tym, że pewna właścicielka szynku nie dolewała nigdy Whiskey do pełna. Święty Patryk nastraszył kobietę, że jeżeli ta dalej będzie oszukiwać swych klientów, to dopadną ją potwory, zmory i diabły. Przerażona groźbą kobieta dbała odtąd o każdą kropelkę.

Również wszystkim znany przesąd dotyczący koniczynek ma tu swoje podłoże. Zapewne każdy już jako dziecko słyszał, że koniczyna przynosi szczęście. By to wyjaśnić, trzeba jednak sięgnąć pamięcią trochę w przeszłość. Według panującej w Irlandii legendy, Święty Patryk wykorzystał czterolistną koniczynę, by wytłumaczyć dogmat trójcy świętej jako jednego Boga. Irlandia była krajem pogańskim, a religię sprawowali tam druidzi. To właśnie Święty Patryk spotkał się z druidami praktykującymi pogańskie obrzędy, udzielając tym samym chrztu władcom i książętom, a także ich poddanym. Mówi się, że gdy znajdziemy czterolistną koniczynkę siedemnastego marca, to będziemy mieli dwukrotnie większe szczęście. Koniczyna - stąd między innymi ludzie ubierają się na zielono. Niektóre źródła donoszą także, że kolor zielony wziął się od Irlandii jako "Zielonej wyspy".

Nawiązując jeszcze do Koniczynki, jest ona jednym z dwóch symboli Irlandii. Mówiąc ściślej, chodzi o Shamrock, czyli trzylistną koniczynkę. Tym drugim symbolem jest średniowieczna Harfa Irlandzka, która jest także godłem Irlandii, znajduje się także na walucie Zielonej Wyspy oraz na wszystkim dobrze znanym Guinessie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz