niedziela, 18 marca 2012

Browar Jagiełło

Browar Jagiełło znajduje się w niewielkiej miejscowości Pokrówka nieopodal miejscowości Chełm. Działalność została zapoczątkowana w 1993 roku przez Lucjana Jagiełłę. Lucjan Jagiełło do zrealizowania swoich planów wykorzystał budynek po punkcie usługowym PGE, a już we wrześniu tego roku uwarzono w zakładzie pierwsze piwo. Na początku moce przerobowe tegoż browaru były niewielkie, sięgały raptem 6000 hl piwa rocznie. Dopiero z czasem Właściciel browaru modernizował swój zakład, zwiększając tym samym moc produkcyjną. Na przestrzeni lat, po dokonaniu kilku inwestycji, możliwości do warzenia piw zwiększyły się o ponad połowę, a na linii produkcyjnej pojawiały się coraz to nowsze brandy, oczekiwane przez rynek. Początkowo produkty browaru Jagiełło zasilały wyłącznie rynek regionalny. Jest kwestią bezsporną, że regionalny patriotyzm i chęć wspierania tradycji sprawiły, iż piwo stało się dość szybko szanowanym i cenionym towarem. Pieśń gminna o dumie chełmińskiej rozniosła się po całej Polsce, przez co nie minęło dużo czasu, gdy do właściciela napływały zamówienia z całego kraju. Rewolucyjny przełom zaczął się już w 2009 roku, kiedy browar wypuścił na rynek piwa takie jak Magnus oraz Lipcowe. Szybko trafiło do serc smakoszy. Prawdopodobnie to ten sukces zmobilizował do wypuszczenia Magnusów żurawinowych, śliwkowych i innych, które także zaskarbiły sobie podniebienia fanów.

Marka Magnus doczekała się młodszych braci. Na półkach sklepowych pojawiały się Magnusy czekoladowe, śliwkowe, żurawinowe, wiśniowe. Browar jednak nie przestawał zaskakiwać, ponieważ doczekaliśmy się także piwa cytrynowego, pomelo, wersji limitowanej "Black", rumowego.

Magnus Śliwkowy to ciemne piwo z dodatkiem śliwkowych refleksów. Doskonałe na święto śliwki węgierki, które corocznie odbywa się w Szydłowie nieopodal Kurozwęk. Jest to zdecydowanie jedna z lepszych pozycji browaru, która do dziś dzień cieszy się wielkim zainteresowaniem.

Magnus Żurawinowy to kolejna pozycja piwa ciemnego. Aromaty żurawiny doskonale komponują się z lekko wytrawnym smakiem piwa, dodając nutę orzeźwienia. Na podniebieniu wyczuwalna jest delikatna doza owocowa, która jest tutaj tylko drugoplanowa, stąd ten miły odcień nie zaburza nam harmonii pozostałych smaków.

Magnus Czekoladowy to piwo wielbione bardziej przez studentów i maturzystów, którzy bardziej lubują się w słodyczy. Nic dziwnego - Matury łatwe nie są, życie osładzać sobie trzeba. Magnus czekoladowy to kompletne przeciwieństwo Opata Czekoladowego oraz Zawiercia Czekoladowego.

Magnus Rumowy to po prostu piwo z domieszką "pirackiej krwi". Niewykluczone, iż jest to po prostu odzew na belgijskie piwo z dodatkiem rumu. Gorycz piwna połączona z delikatnym rumowym smakiem daje niesamowite połączenie. Jest to jeden z nowszych wynalazków browaru Jagiełło.

Ciekawostką, która do dziś dzień robi mi ćwieka, jest Magnus Black - Nie potrafię jasno określić, czy jest to piwo o smaku toffi, czy o smaku wanliowym. Pewnym jest jednak fakt, że smakuje ciekawie. Oczywiście jest to także jeden z młodszych braci Magnusa. Moim skromnym zdaniem, pozycja zdecydowanie lepsza od piwa czekoladowego, aczkolwiek o gustach się nie dyskutuje.

Oczywiście pozycji browaru Jagiełło jest wiele więcej, na ten przykład Magnus Wiśniowy. Ograniczyłem jednak opis do wyżej wymienionych - degustację pozostałych pragnę pozostawić wam, drodzy czytelnicy. Gwarantuję, że nie będziecie żałować, a więc smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz